صفحه نخست وبلاگ کتاب نمایشگاه صنعت ساختمان ، گرانترین کتاب تبلیغاتی

کتاب نمایشگاه صنعت ساختمان ، گرانترین کتاب تبلیغاتی

شهریور 30 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)


دوازدهمین دوره نمایشگاه صنعت ساختمان ایران که از مهمترین رویدادهای نمایشگاهی کشور محسوب می شود در اواخر شهریور سال 91 به کار خود پایان داد ولی در این میان سوالات بسیاری نیز بی جواب ماند. اتمام این دوره در حالی بود که تاریخ برگزاری آن به یکباره و بدون اطلاع قبلی به بهانه برگزاری اجلاس سران عدم تعهد از 16 الی 19 تیر به 25 الی 28 شهریور تغییر پیدا نمود و موجب ایجاد اخلال در برنامه ریزی مشارکت کنندگان و بازدیدکنندگان را فراهم آورد و بدون شک خسارت های فراوانی نیز جهت کنسلی بلیط یا محل اقامت به آنان وارد نمود تا اینکه با فرا رسیدن موعد مقرر در 25 شهریور ، نمایشگاه به طور رسمی آغاز به کار کرد.

اتاق تعاون جمهوری اسلامی ایران به عنوان مجری این نمایشگاه مسئولیت برگزاری هرچه با شکوه این نمایشگاه را به عهده داشت بخصوص آنکه طبق گفته های داریوش پاک بین (دبیر کل اتاق تعاون ج.ا.ا) این نمایشگاه بزرگ‌ترین رخداد نمایشگاهی خاورمیانه بوده و 32 کشور و حدود 1500 شرکت داخلی و خارجی در آن مشارکت دارند. تمامی این اظهارات در حالی بود که در حقیقت کیفیت برگزاری این نمایشگاه أسف بار بود و حضور دلسوزانه شرکت های داخلی با تمام توان و مشارکت پرشور بازدیدکنندگان در وضعیت نابه سامان اقتصادی نیز چیزی از مدیریت پر اشتباه برگزارکنندگان کم نکرد!

  • عدم اختصاص پارکینگ به میزان کافی ، طوری که در طول 4 روز برگزاری نمایشگاه پارکینگ ها بعد از ساعت 11 صبح ، توانایی پذیرش خودرو نداشته و با مسدود کردن خیابان های منتهی به پارکینگ ها ، بازدیدکنندگان را روانه خیابان ها و بزرگراه های اطراف محل برگزاری کرده که در نهایت منجر به انصراف از بازدید می شد. این امر به ویژه با حضور بازدید کنندگان یا مشارکت کنندگان خارجی ، جلوه بسیار غیر حرفه ای و ضعیفی را به نمایش گذاشت.
  • وضعیت ظاهری محل نمایشگاه و سالن ها که ظاهراً ، از زمان مطرح شدن بحث فروش زمین محل نمایشگاه کاملاً به حال خود رها شده اند این موضوع از چکه آب از پیرامون ساختمان های نمایشگاه و آسفالت کنده شده کف خیابان های آن مشهود بود.
  • نبود امکانات اطلاع رسانی و کیوسک های اطلاعات که با پخش نقشه های مربوطه بازدیدکنندگان را به سمت سالن های مورد نظر هدایت کنند از شگفتی های این نمایشگاه بود!
  • نبود حداقل امکانات رفاهی حتی در حد آب سرد کن که ضرورت آن در هوای گرم شهریور ماه  اجتناب ناپذیر است ، از دیگر کمبودهای محسوس در فضای نمایشگاه بود.

در کنار تمام مواردی که گفته شد ، کتاب نمایشگاه به عنوان مهمترین مرجع مشارکت کنندگان نمایشگاه ، شاهکاری تکرار ناشدنی بود ، طوری که برای تهیه این کتاب که در آن لیست مشارکت کنندگان ، به ترتیب حروف الفبا مرتب شده بود ، بایستی مبلغ 40.000 تومان هزینه می شد. و در نهایت تنها چیزی که عاید خریدار می شود یک کتاب قطور و سنگین است که 70% فضای آن فقط برای تبلیغات اختصاص داده شده و مابقی نیز شامل نام و مشخصات حدود 700 شرکت می شود که فقط بر مبنای حروف الفبا مرتب سازی شده اند و حتی تلاشی برای فهرست کردن بر اساس زمینه فعالیت نیز نشده است! به عبارت دیگر اگر هدف شما و هزاران نفر دیگر از تهیه کتاب ، آشنایی با تولید کنندگان در زمینه خاصی باشد ، بایستی کل 700 شرکت این کتاب را یک به یک بررسی کنید.
با بررسی اولیه کتاب تمام امیدها به CD کتاب بود که شاید دارای قابلیت جستجو بر اساس نام شرکت ها یا زمینه فعالیتشان باشد ، که در عین ناباوری ، این CD ، شامل نسخه اسکن شده کتاب در قالب PDF و یک محیط گرافیکی عادی بود.

علاوه بر اینکه اطلاعات موجود در کتاب با ادعاهای مطرح شده در خصوص مشارکت حدود 1500 شرکت مطابقت نداشت ، و همه این موارد در حالی است که مبالغ هنگفتی از شرکت ها برای تبلیغات در این کتاب توسط  مجری انحصاری این کتاب (معرفان رسانه پویا) أخذ شده و از سوی دیگر بازدیدکنندگان ، مبلغ هنگفتی بابت خرید این کتاب هزینه کردند که تمامی آن به جیب مجری انحصاری این کتاب سرازیر شد که با توجه به مواردی که گفته شد ، کاملا به دور از منطق و انصاف بود.

 
بازدید 8063 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 21 اسفند 1393 ساعت 17:04
ارسلان فائق فرید

یه دهـــه 60 ای!
رشته تحصیلیم فیزیک مهندسی هست و موضوعات مربوط به علوم و تکنولوژی های جدید رو دنبال می کنم. متولد تبریز و ساکن تهران هستم. در حال حاضر هدفم اینه که زندگیم رو بر پایه علایق ام بسازم و علاقه ام همون ایده های نو ، خلاقیت و تکنولوژی هست.

پست الکترونیکی از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.